Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 05.11.2013

Bartłomiej Sienkiewicz o zabezpieczeniu 11 listopada oraz szczytu klimatycznego

- 600 żandarmów na ulicach oznacza, że ja mogę policjantów, w tej samej liczbie, umieścić gdzie indziej. A mamy do zabezpieczenia miejsca zamieszkania, obrad, trasy przejazdów. Jednym słowem - wielka logistyczna impreza. Tak jak przy EURO - wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz, w odniesieniu do kwestii Żandarmerii Wojskowej, która wraz z Policją ma pilnować porządku na ulicach 11 listopada i w trakcie trwania szczytu klimatycznego. Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Moniki Olejnik w „Kropce nad i”.

Szef MSW przypomniał, że przez dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości pięciokrotnie Żandarmeria była wyprowadzana na ulice w związku z różnymi wydarzeniami. Rząd Donalda Tuska wydaje takie zarządzenie dopiero drugi raz. „Mamy do czynienia z wielką, międzynarodową imprezą, gdzie w Warszawie będzie 10 tys. gości. (…) To jest naturalne, że w tym momencie siły policyjne wspomagają się Żandarmerią Wojskową” – powiedział Minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Mamy do czynienia z wielką, międzynarodową imprezą, gdzie w Warszawie będzie 10 tys. gości. (…) To jest naturalne, że w tym momencie siły policyjne wspomagają się Żandarmerią Wojskową

Bartłomiej Sienkiewicz
 

Minister powiedział także, że termin szczytu klimatycznego nie koliduje z planowanymi obchodami Święta Niepodległości „11 listopada zaczyna się COP. Jego szczyt przypada znacznie później, wiele dni po naszym święcie narodowym. 11 listopada nie widzimy kolizji między konferencją klimatyczną a Świętem Niepodległości. Zarówno pod względem logistycznym jak i bezpieczeństwa” – stwierdził szef MSW.   

Podczas rozmowy poruszono także sprawę incydentu z udziałem posła Przemysława Wiplera. Szef MSW kolejny raz podkreślił, że policjanci nie wiedzieli, że interweniują wobec parlamentarzysty. Dodał również, że Policja przekazała wszystkie dokumenty, dowody i zeznania świadków do prokuratury oraz wystosowała zawiadomienie o przestępstwie z artykułów dotyczących naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy oraz utrudniania wykonywania czynności służbowych. „Prokuratura przyjęła wszystkie dowody i jest w tej chwili gospodarzem sprawy” – powiedział  Bartłomiej Sienkiewicz. Minister podkreślił także, że Policji należy się szacunek, szczególnie ze strony reprezentantów najwyższej władzy w Polsce. Dodał, że funkcjonariusze w tej sprawie zachowali się dobrze. „Policja uznała, że ma do czynienia z pewnym incydentem, zebrała materiał i przekazała do prokuratury. Cóż tu można więcej powiedzieć ?” – zakończył szef MSW.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj: http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/szef-msw-pokazac-monitoring-przed-klubem-kazdy-moze-mowic-ze-jest-batmanem,368823.html

Mapa serwisu