MSW apeluje o rozwagę nad wodą - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 18.06.2014

MSW apeluje o rozwagę nad wodą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze służbami ratowniczymi apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. W maju i czerwcu utonęło już ponad 100 osób.

Dużymi krokami zbliża się letni czas wypoczynku. W upalne dni wielu z nas będzie szukało ochłody nad jeziorami, rzekami czy morzem. Podczas tego wakacyjnego rozluźnienia nie wolno nam zapominać o zachowaniu trzeźwości umysłu. Głupota, niewiedza, bierność, a przede wszystkim alkohol to czterej najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą.

W ubiegłym roku w polskich wodach utonęło aż 709 osób. W tym roku – pomimo że ciepło jest dopiero od kilku dni – utonęło już ponad 100 osób. Nie mamy możliwości postawienia przy każdym zbiorniku wodnym ratownika, dlatego niezmiernie ważna jest wiedza w zakresie bezpiecznego zachowywania się nad wodą.

Jak to robić? Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad. Nie wskakujmy rozgrzani do wody - różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skacz – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływaj zawsze z godnie z prądem, a nie pod prąd. Wybieraj zawsze strzeżone kąpieliska – pomocna dłoń ratowników może uratować życie.

Statystyki bezlitośnie pokazują, że do utonięć najczęściej dochodzi na kąpieliskach niestrzeżonych oraz w akwenach, w których obowiązuje zakaz pływania. Tylko w zeszłym roku w takich miejscach utonęło prawie 200 osób. Te osoby uniknęłyby śmierci, jeśli na miejsce swojego wypoczynku wybrałyby kąpielisko strzeżone. Dlatego bezwzględnie należy stosować się tej podstawowej zasady i kąpać się tylko tam, gdzie pozostajemy pod okiem ratownika. Jeśli dodamy do tego zdrowy rozsądek i szacunek do wody, a zrezygnujemy z brawury i bezmyślności nasz wypoczynek będzie bezpieczny.