Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 06.03.2015

500 nowych dowodów osobistych „zjechało” z taśmy produkcyjnej

Pięćset nowych dowód osobistych zostało dzisiaj przekazanych do urzędów w całej Polsce. W najbliższych dniach dokumenty trafią do osób, które złożyły wnioski o nowy dokument po 1 marca. Właścicielką pierwszego nowego dowodu osobistego jest kobieta z województwa mazowieckiego.

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Z dokumentów zniknął adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie ma już także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika. Nowy dowód osobisty jest także tańszy w produkcji, dzięki temu skarb państwa oszczędzi ok. 12 mln zł w skali kilku lat.

Centrum Personalizacji Dokumentów MSW (CPD), które personalizuje m.in. dowody osobiste, wyprodukowało i przekazało do gmin pierwszych pięćset nowych dowodów osobistych. Dokumenty trafią do właścicieli z całej Polski, najwięcej z nich do mieszkańców województwa mazowieckiego. CPD jest w stanie wyprodukować dziennie ok. 18 tys. dowodów osobistych. Dzięki temu osoby wnioskujące o wydanie dowodu mogą otrzymać swoje dokumenty w czasie znacznie krótszym niż ustawowy – 30 dniowy termin. W drugiej połowie 2015 roku planowane jest także otwarcie nowej siedziby CPD oraz zwiększenie wydajności produkcji dowodów osobistych. Dzięki temu możliwa będzie produkcja nawet do 20 tys. dokumentów tożsamości dziennie.