Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 13.06.2016 Array

Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce

Minister Mariusz Błaszczak

Utworzenie mapy zagrożeń bezpieczeństwa pozwoli obywatelom wskazanie obszarów, które w ich ocenie są nieakceptowane społeczne i wymagają w najbliższej przyszłości reakcji właściwych służb - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak

W poniedziałek 13 czerwca w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie, minister Mariusz Błaszczak zaprezentował założenia tworzonej „mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Pilotażowy projekt będzie wdrożony na terenie trzech województw obejmujących komendy stołeczną, pomorską i podlaską.

Mapa zagrożeń określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierać się będą na trzech filarach. W pierwszym filarze będą gromadzone informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar będzie stanowić część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opierać się będzie o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.

Mapa zagrożeń ma być także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji. Likwidacja ponad połowy działających posterunków (418 z 817), przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL, odbiła się negatywnie na poziomie bezpieczeństwa obywateli. Do tej pory odtworzono już m.in. posterunki w Kampinosie i Bakałarzewie.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń przeprowadzono ponad 11 tysięcy konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

 

  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce #1
  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce #2
  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce #3
  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce
  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce
  • Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce

Mapa serwisu