Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 20.06.2016

Minister Mariusz Błaszczak w TVP1: zależy nam na tym, aby dzielnicowy był znany w miejscu gdzie będzie pracował

Minister Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji był gościem Krzysztofa Grzybowskiego w poniedziałkowym programie TVP1 „Polityka przy Kawie”. Rozmowa dotyczyła kontroli prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, kwestii bezpieczeństwa i imigracji oraz zmian w pracy dzielnicowych.

Minister podkreślił, że kontrole mają związek z wykorzystaniem funduszy unijnych.  Działania podjęte przez CBA ściśle wynikają z realizacji powierzonych tej służbie zadań, to jest zwalczania korupcji.

W dalszej części rozmowy poruszono temat bezpieczeństwa. Szef MSWiA zaznaczył, że wzrost znaczenia Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim  jest dodatkowym czynnikiem odstraszającym potencjalnych agresorów. Wysłanie polskich żołnierzy do działań rozpoznawczych i szkoleniowych NATO jest naturalną konsekwencją gwarancji i realnego wsparcia jakie Polska otrzyma ze strony Sojuszu.

W rozmowie na temat kwestii imigracji minister raz jeszcze przypomniał, że negatywnie ocenia propozycje zakładające sprowadzanie dużych ilości uchodźców do państw Europy.

- Zamiast przyjmować kolejnych imigrantów proponujemy nasz udział w uszczelnieniu granic zewnętrznych UE – powiedział minister.

Szef MSWiA przypomniał, że funkcjonariusze Straży Granicznej cały czas pełnią służbę za granicą – w Bułgarii, Macedonii i innych krajach.

Na koniec rozmowy omówiony został opracowany przez MSWiA program "Dzielnicowy bliżej nas". Jest to trzeci program z pakietu zmian wprowadzanych w Policji.

- Zależy nam na tym, żeby dzielnicowy nie był policjantem „od wszystkiego”, żeby był policjantem znanym w miejscu gdzie będzie pracował, żeby każdy, kto zobaczy coś niepokojącego wiedział do kogo się zgłosić – stwierdził szef MSWiA.

Pozostałe z programów MSWiA dotyczących Policji to przywracanie zlikwidowanych posterunków oraz mapa bezpieczeństwa.

Mapa serwisu