Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 26.07.2016

Szef MSWiA o bezpieczeństwie podczas ŚDM: wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się na świecie.

Mariusz Błaszczak

- Przyjęliśmy model dowodzenia, który sprawdził się podczas szczytu NATO w Warszawie, chodzi o koordynacje działalności wszystkich służb – powiedział dzisiaj w mediach minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podkreślił, że służby są postawione w stan gotowości. Funkcjonariusze są w pracy, a ich urlopy zostały zawieszone do czasu zakończenia Światowych Dniach Młodzieży.

- Zmobilizowaliśmy wszystkie rezerwy jakie są w policji, współdziałamy również z innym służbami - dodał szef resortu.        

 Minister uspokoił, że w Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego. Wprowadzony został stan ALFA, codziennie 7500 policjantów patroluje dworce kolejowe, porty lotnicze i centra handlowe w całej Polsce. Minister wyjaśnił, że pomimo przyjazdu tak ogromnej ilości osób, przyjeżdżają to głównie grupy zorganizowane, pod opieką duchownych. 

- Jesteśmy przygotowani na 2 mln pielgrzymów – dodał.   

25 lipca Minister Mariusz Błaszczak uczestniczył również w odprawach policjantów przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się w Wieliczce i Częstochowie. Szef MSWiA przekazał dowódcom policyjnym, by nie lekceważyli żadnego zgłoszenia.

- Wymagam od policjantów stanowczości w działaniu. Chodzi o życie ludzkie. – podkreślił minister.        

Szef MSWiA wyjaśnił również zasady działania systemu ostrzegania przed zagrożeniem terrorystycznym.     

- Informacje, które posiadają służby są analizowane w Centrum Antyterrorystycznym, które jest skoncentrowane w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tam wyciągane są wnioski do dalszych działań – powiedział minister.

Tematem rozmów było również zatrzymanie 48-letniego Irakijczyka, przy którym znaleziono materiały wybuchowe. Podejrzany mężczyzna usłyszał już zarzut, który nie dotyczy próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego, a sprawę rozstrzygnie teraz sąd.      

- Zatrzymanie Irakijczyka, było dowodem skuteczności działania służb – podkreślił szef MSWiA.         

Minister przypomniał także, że od 4 lipca przeprowadzono ponad 300 000 kontroli na przywróconych granicach Strefy Schengen, w konsekwencji których zatrzymano ponad 200 osób.

- W większości były to osoby poszukiwane – wyjaśnił szef resortu.

Podczas wywiadów minister stwierdził również, że problem radykalizacji młodych ludzi i przechodzenia na islam w Polsce nie istnieje, zaś dyktat poprawności politycznej nie pozwala na reakcję wobec tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu obywateli.                                                                                                                                                                     

Szef MSWiA, Mariusz Błaszczak był dzisiaj gościem TVP INFO, Polsat News, Radiowej Jedynki oraz Kontrwywiadu w RMF24.

Mapa serwisu