Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 08.12.2016

Posterunek w Szumowie już otwarty

Posterunek w Szumowie już otwarty

- Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jeden z priorytetów rządu Pani Premier Beaty Szydło. Dlatego dzisiaj spełniamy oczekiwania mieszkańców gminy i przywracamy kolejny posterunek Policji na Podlasiu - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński otwierając jednostkę w Szumowie.

W przywróconej w Szumowie jednostce służbę pełnić będzie 5 funkcjonariuszy. Posterunek znajduje się w budynku użyczonym przez Starostwo Powiatowe w Zambrowie.

Posterunek w Szumowie przestał działać w maju 2013 r. Po zlikwidowaniu jednostki za bezpieczeństwo w gminie odpowiedzialni byli funkcjonariusze z oddalonego o 16 km Zambrowa.  Oprócz posterunku w Szumowie w latach 2007-2015 zlikwidowano 418 z 817 takich jednostek. Ich likwidacja nie była poprzedzona żadnymi analizami. Zmiany nie przyniosły spodziewanych oszczędności, przyczyniły się natomiast do obniżenia poczucia bezpieczeństwa obywateli. W ramach konsultacji społecznych odbyło się ponad 12 tys. spotkań z 217 tys. osób. W efekcie wytypowano posterunki Policji, które zostaną przywrócone.

MSWiA realizuje wiele projektów, które mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwić kontakt społeczeństwa z policjantami. Kilka miesięcy temu wdrożona została Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Internetowa aplikacja umożliwia mieszkańcom z całej Polski anonimowo zgłaszać swoje uwagi związane z bezpieczeństwem. Od momentu jej uruchomienia trafiło na nią 135 tysięcy różnych zgłoszeń.

Policja realizuje też program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Zakłada on, że dzielnicowi nie będą obciążani dodatkowymi obowiązkami oraz będą mieli mniej pracy biurowej. Program przewiduje także nowe szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami. Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Na smartfony można również pobrać aplikację Moja Komenda, która umożliwia wyszukanie dzielnicowego odpowiedzialnego za określony rejon.

 • Posterunek w Szumowie już otwarty
  Posterunek w Szumowie już otwarty #1
 • Posterunek w Szumowie już otwarty
  Posterunek w Szumowie już otwarty #2
 • Posterunek w Szumowie już otwarty
  Posterunek w Szumowie już otwarty #3
 • Posterunek w Szumowie już otwarty
  Posterunek w Szumowie już otwarty #4

Mapa serwisu