Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 28.09.2002

Wizyta Ministra SWiA w Krakowie

28.09.02 - Minister SWiA Krzysztof Janik uczestniczył w sobotę w uroczystości przekazania Małopolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji nowego sztandaru. Podczas uroczystości Minister Janik powiedział, że "władze zrobią wszystko, aby unowocześnić policję, poprawić jej wyposażenie, system szkolenia, awansu i zabezpieczenia socjalnego".

Przypomniał, że praca policjanta to "rodzaj powołania i misji, służba obywatelom". "Policjant to profesjonalista. Ale także człowiek przyjazny ludziom, rozumiejących innych, o nienagannym własnym życiorysie i postępowaniu, który nie boi się żadnego wyzwania ani służbowego ani etycznego" - mówił Minister Janik

Minister Krzysztof Janik zapowiedział wzrost wydatków na płace i bieżące utrzymanie policji w przyszłym roku. Oszczędności dotyczyć będą inwestycji. Minister omawiał założenia projektu budżetu na 2003 r. Dla wszystkich służb mundurowych przewidziano kwotę ok. 5,5 mld. zł.

"O 4 proc. wzrosną w policji wydatki na płace i o ponad 4 proc. wydatki na zakupy i bieżące utrzymanie. Nadal będziemy oszczędzać na inwestycjach. Mówię to z przykrością, ale mając do wyboru benzynę bądź budowanie nowych komend, zdecydowałem się na benzynę" – mówił Minister.

Zapowiedział, że priorytetem w przyszłorocznych wydatkach MSWiA, oprócz wydatków koniecznych do codziennego funkcjonowania policji, będzie uruchomienie w pełnym zakresie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej oraz rozpoczęcie prac nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. W 2003 r. zakończone zostaną prace nad tworzeniem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

"Będziemy także wzbogacać wyposażenie granicy wschodniej. My dajemy ok. 60 mln zł na nowe etaty, a dostaniemy z Unii Europejskiej ok. 200 mln zł. na zakupy sprzętu, w tym także dla policji" - powiedział Krzysztof Janik.

Mapa serwisu