Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 20.09.2017

13-letni Gabrysia i Kuba dołączyli do grona Młodych Bohaterów

13-letni Gabrysia i Kuba dołączyli do grona Młodych Bohaterów

Minister Mariusz Błaszczak nagrodził w środę dwójkę młodych ludzi, którzy mimo że sami uczestniczyli w wypadku, wykazali się opanowaniem i odwagą pomagając rannej opiekunce.

– Tych dwoje młodych ludzi udowodniło, że nie przechodzą obojętnie, gdy innym dzieje się krzywda – powiedział szef MSWiA o dwójce Młodych Bohaterów.

Pod koniec maja 2017 r. 13-letni Gabrysia i Kuba jechali autobusem wspólnie z opiekunką i grupą innych dzieci. W pewnym momencie, autobus uderzył w drzewo. Najpoważniej poszkodowana była opiekunka – krwawiła z rozciętej głowy, mdlała i skarżyła się na ból ręki. Kilkoro dzieci miało zadrapania i otarcia. Reakcja Gabrysi i Kuby była godna naśladowania. Przednie drzwi autobusu były zmiażdżone przez drzewo, dlatego  wyprowadzili ranną kobietę tylnym wyjściem. Zatrzymali przejeżdżający samochód, wzięli z niego apteczkę i poprosili o wezwanie pogotowia. Poinstruowali kolegów, aby ci zajęli się innymi poszkodowanymi, po czym udzielili opiekunce pierwszej pomocy opatrując jej głowę i unieruchamiając rękę.

Przybyli na miejsce pracownicy pogotowia byli mile zaskoczeni sprawnością dwojga młodych ludzi. Nie zostało im wiele do zrobienia, poza odwiezieniem poszkodowanych do szpitala. Gabrysia i Kuba dopilnowali też, aby powiadomić rodziców wszystkich dzieci o wypadku.

– Cieszę się, że dzisiaj dołączacie do elitarnego grona 65. „Młodych Bohaterów”. Dziękuję również Waszym rodzicom i nauczycielom, którzy z pewnością są z Was dumni – stwierdził minister Błaszczak wręczając Młodym Bohaterom medale i nagrody.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

  • 13-letni Gabrysia i Kuba dołączyli do grona Młodych Bohaterów #1
  • 13-letni Gabrysia i Kuba dołączyli do grona Młodych Bohaterów #3
  • 13-letni Gabrysia i Kuba dołączyli do grona Młodych Bohaterów #4

Mapa serwisu