Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 19.10.2017

Kolejna czwórka dzieci otrzymała medal „Młodego Bohatera”

Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim

Zuzanna, Maciej, Oskar i Igor – to imiona czwórki wyjątkowych młodych ludzi, którym minister Mariusz Błaszczak przyznał tytuł „Młodego Bohatera”.  To wyjątkowe wyróżnienie otrzymały już 73 osoby w całej Polsce.

Czwartkowa uroczystość miała miejsce w Lubniewicach w województwie lubuskim. W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, medale wręczył Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Historie czworga dzieci są różne, jednak każde z nich wykazało się zdecydowaniem i chęcią niesienia pomocy potrzebującym, nawet w stresującej sytuacji. Tak jak 8-letnia Zuzia, której mama nagle zemdlała w mieszkaniu. Dziewczynka powiadomiła telefonicznie ojca, po czym z pełnym opanowaniem, udzieliła mamie pomocy, według jego wskazówek.

Inny przypadek spotkał również 8-letniego Macieja. Chłopiec przechodził z rodzicami w pobliżu katedry w Gorzowie Wielkopolskim kiedy zauważył, że z jej dachu wydobywa się dym. Nie pozostał obojętny i poprosił rodziców, aby ci zadzwonili pod numer alarmowy 112. Dzięki szybkiemu zgłoszeniu, pożar dachu katedry został opanowany.

9-letni Oskar także udowodnił, że nie przechodzi się obojętnie wobec potrzebującego. Przebywał akurat w Sokółce w woj. podlaskim, kiedy wraz z kolegą był świadkiem kradzieży. Do 79-latki podbiegł mężczyzna, który przewrócił ją na ziemię. Gdy kobieta upadła, bezwzględny napastnik zabrał jej torebkę i uciekł.  Oskar i jego kolega, 12-letni Sebastian zareagowali na wołanie o pomoc. Chłopcy od razu podbiegli do kobiety. Następnie zadzwonili pod numer 112. Dzięki podanym przez nich szczegółom, Policja szybko ujęła sprawcę kradzieży. Kolega Oskara – Sebastian – mieszka w woj. podlaskim i 16 października otrzymał już medal z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Najstarszy z nagrodzonych – 12-letni Igor – znalazł się w szczególnej sytuacji. Przypadkiem natknął się na leżącego twarzą do ziemi człowieka. W pobliżu przechodzili inni ludzie, jednak nikt nie zwracał na to uwagi. Igor zdecydował się pomóc mężczyźnie. Przy bliższych oględzinach okazało się, że ma on drgawki i bełkocze. Igor położył mężczyznę na ławce, w czym pomogli mu dwaj obserwujący zajście chłopcy. Potem jednak odeszli zostawiając go samego. Igor zadzwonił na pogotowie i opisał całą sytuację. W tym czasie poszkodowany ponownie spadł z ławki. Chłopiec raz jeszcze próbował mu pomóc, mimo że mężczyzna stał się agresywny – wyzywał chłopca i próbował chwycić go za rękę. Groził też, ze popełni samobójstwo. Pomimo tego, Igor nie spuszczał półprzytomnego człowieka z oka aż do przybycia ratowników.

– Będziemy wyróżniać takie postawy. Będziemy nagradzać tych, którzy chcą pomagać innym – mówił minister Mariusz Błaszczak zachęcając do zgłaszania kolejnych kandydatów do nagrody.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.          

(Foto: KWP Gorzów Wlkp. i Lubuski Urząd Wojewódzki)

 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
 • Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim
  Młodzi Bohaterowie w woj. lubuskim

Mapa serwisu