Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 23.10.2017

Minister Mariusz Błaszczak nagrodził kolejnego Młodego Bohatera

Bartek - Młody Bohater

6-letni Bartek uruchomił syrenę strażacką, aby wezwać pomoc do swojej nieprzytomnej mamy. To już 74. osoba wyróżniona przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Bartek przebywał w mieszkaniu z mamą i dwójką młodszego rodzeństwa, kiedy kobieta nagle zasłabła. Chłopiec próbował zadzwonić do ojca, jednak ten pracował akurat na nocnej zmianie i nie słyszał telefonu. Mieszkanie rodziny znajdowało się przy remizie strażackiej, co podsunęło Bartkowi pomysł. Postanowił uruchomić syrenę, aby wezwać pomoc. Z trudem dosięgał do przycisku, ale udało mu się kilkukrotnie uruchomić sygnał. Na miejsce przybyli zaalarmowani druhowie OSP. Kiedy zobaczyli co się dzieje, wezwali pogotowie i udzielili kobiecie pierwszej pomocy.

– Dzięki takim osobom jak Bartek wiemy, że kiedy stanie się coś złego, ktoś nam pomoże – powiedział szef MSWiA. ­– Bartek jest bardzo sympatycznym i odważnym dzieckiem. Pomógł, gdy ta pomoc była potrzebna. To dzięki rodzicom takie postawy są zaszczepiane w młodych ludziach – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Rodzice uczyli Bartka, że syrenę można uruchomić tylko w ekstremalnej sytuacji. Chłopiec dobrze zapamiętał tę lekcję, dzięki czemu jego mama szybko otrzymała potrzebną pomoc.

Minister pogratulował rodzicom Bartka i powiedział, że to dobre wychowanie w domu sprawiło, że Młody Bohater wiedział, jak ma postąpić, gdy jego mama zasłabła.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

  • Bartek - Młody Bohater
    Bartek - Młody Bohater
  • Bartek - Młody Bohater
    Bartek - Młody Bohater
  • Bartek - Młody Bohater
    Bartek - Młody Bohater

Mapa serwisu