Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 22.01.2018

Komunikat MSWiA ws. prowadzenia zbiórek publicznych

Odnosząc się do dzisiejszych publikacji prasowych dotyczących zbiórki publicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”, informujemy, że przepisy dotyczące przeprowadzania zbiórek publicznych zostały wprowadzone w 2014 roku za rządów koalicji PO-PSL. Przepisy te reguluje ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Przepisy złagodziły wymogi stawiane organizatorom. W tej sprawie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydaje już decyzji administracyjnych dotyczących zgody na zbiórkę, a jedynie rejestruje zgłoszenia przekazywane poprzez formularz na portalu zbiorki.gov.pl.

Przed wprowadzeniem przepisów z 2014 roku, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydawał decyzję administracyjną, mógł weryfikować zgłoszenia, żądać dokumentacji od organizatorów. W MSWiA trwają prace nad propozycją zmian w ustawie o zbiórkach publicznych, przywracającej narzędzia Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednocześnie podkreślamy, że Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” zostało zarejestrowane 27 października 2011 r. 

Mapa serwisu