Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 03.03.2017

Patryk i Daniel dołączyli do grona Młodych Bohaterów

Młodzi bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak nagrodził w piątek Patryka i Daniela – braci z Zofiboru w woj. lubelskim, którzy pomogli ocalić swoją rodzinę przed pożarem.

- Wasza postawa jest godna najwyższego uznania. Dziękuję – powiedział szef MSWiA wręczając chłopcom unikatowe medale.

Zajście, o którym mowa miało miejsce pod koniec września 2016 r. 13-letni Patryk obudził się w nocy słysząc trzaski i dziwne odgłosy. Okazało się, że w kuchni wybuchł pożar. Chłopiec natychmiast obudził brata – 15-letniego Daniela, a także siostrę i babcię. Wspólnie w porę opuścili płonący budynek. Następnie Patryk zadzwonił pod numer alarmowy 998 i poinformował o zagrożeniu.

Obaj chłopcy próbowali gasić pożar przy pomocy wiader z wodą, jednak bez powodzenia. Bracia doznali poparzeń górnych dróg oddechowych.

 - Chłopcy są na początku swojej drogi życiowej, ale możemy być pewni że przez całe życie będą wrażliwi na krzywdę ludzką - podkreślił minister Błaszczak.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

Do tej pory nagrodę otrzymało już 38 Młodych Bohaterów. 

  • Młodzi Bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem
    Medale "Młody Bohater"
  • Młodzi Bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem
    Młodzi Bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem
  • Młodzi Bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem
    Młodzi Bohaterowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem

Mapa serwisu