Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 13.04.2017

Szef MSWIA o kryzysie migracyjnym, ustawie antyterrorystycznej i bezpieczeństwie na drogach

Mariusz Błaszczak

- Moim zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. Musimy być przygotowani na zły scenariusz, mam nadzieję, że on się nie wydarzy, ale jeśli tak się stanie musimy być gotowi – powiedział minister Mariusz Błaszczak w kontekście kryzysu migracyjnego. Szef MSWiA był w czwartek gościem TVP INFO oraz Radio Zet.

Minister Błaszczak odniósł się w ten sposób do przygotowanych przez MSWiA przepisów dotyczących strzeżonych ośrodków dla imigrantów. Minister podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodził się na mechanizm automatycznej relokacji uchodźców.

- Staram się wykonywać swoje obowiązki odpowiedzialnie. Priorytetem działań polskiego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa – mówił.

Minister podkreślił, że Polski rząd pomaga na miejscu, w Syrii i tylko taka pomoc jest efektywna. Podczas wtorkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Beata Szydło poinformowała, że rząd zaangażuje się w kolejny projekt pomocy humanitarnej dla Syrii. Przekaże on 4 miliony złotych na remont i odbudowę zniszczonych domów w Aleppo.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że dzięki ustawie antyterrorystycznej o 60% spadła liczba fałszywych alarmów. Dodał, że przepisy, które były krytykowane przez opozycję, dały skuteczne narzędzia do walki z zagrożeniami.

Podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz majówki na drogach będzie więcej patroli. Szef MSWiA stwierdził, że postawa policji zmieniła się   z represyjnej na prewencyjną. Zaapelował także, aby mieszkańcy zgłaszali funkcjonariuszom wszelkie zdarzenia, które wzbudzają zaniepokojenie.