Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 17.08.2017

Minister Mariusz Błaszczak wprowadził uproszczone procedury i podniósł zasiłki dla poszkodowanych przez nawałnice

- Uważamy, że dotychczasowe procedury były zbyt czasochłonne. Zależy nam na tym, żeby ludzie mogli odbudować swoje domy jak najszybciej – powiedział minister Mariusz Błaszczak zapowiadając zmiany w przepisach, które mają ułatwić usuwanie skutków ostatnich nawałnic. Rozporządzenie w tej sprawie w czwartek trafiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inspektorzy nadzoru budowlanego ocenią straty

Przygotowane przepisy mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat.  -  Oprócz rzeczoznawców straty mogą oceniać pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanych. Jest to znaczące ułatwienie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Już dzisiaj część urzędników z inspektoratów nadzoru budowlanego zostało oddelegowanych do pracy w województwach, które ucierpiały podczas ostatnich burz.

Rozporządzenie wymienia również 100 gmin z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, w których będą obowiązywały uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remont budynków. Tam, gdzie dziś potrzebne jest zezwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Remont  będzie można przeprowadzić bez żadnych formalności. Uproszczony zostanie też  odbiór budynku, który został wyremontowany lub odbudowany.                                        

- Te decyzje służą do tego, aby niezwłocznie przystąpić do etapu usuwania skutków nawałnicy. Etap związany z ratowaniem życia i zdrowia mamy już za sobą – podsumował minister Mariusz Błaszczak.

Wyższe zasiłki dla poszkodowanych

- Podjęliśmy decyzję, zgodnie z tym o czym mówiła Pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy zniszczonych budynków – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Do tej pory była to kwota do 100 tysięcy złotych. Teraz mieszkańcy, których domy zostały zniszczone podczas ostatnich nawałnic, mogą otrzymać do 200 tysięcy złotych. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, kwota tam może zostać jeszcze zwiększona.  

Nowym rozwiązaniem jest również możliwość ubiegania się o zasiłki w przypadku zniszczonych przez burze budynków gospodarczych. Na cel będzie można otrzymać do 100 tysięcy złotych.

Ostrzeżenia o burzach zostały wysłane                                                              

- Komunikaty o burzach zostały wysłane za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, który odniósł się do zarzutów, że ostrzeżenie o mogących wystąpić anomaliach pogodowych nie zostały przekazane. Poinformował również, że niezależnie od RSO ostrzeżenia przekazane zostały do powiatów i gmin przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Poinformował, że trwają prace nad nowym systemem ostrzegania. Ma on powstać w ramach aktów wykonawczych do Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej. Projekt tej ustawy ma niebawem trafić do uzgodnień międzyresortowych. 

- Chcemy, żeby system był bardziej ekspansywny, a nie był uzależniony od tego czy ktoś pobierze aplikację - zapowiedział minister Jarosław Zieliński.

  • Uczestnicy konferencji
  • Uczestnicy konferencji
  • Uczestnicy konferencji

Mapa serwisu